Spomenik

n7073001-spomenik bolmanskoj bitki-2013

n7073001-spomenik bolmanskoj bitki-2013Spomenik antifašističkim borcima Jugoslovenske armije (JA) poginulima u Bolmanskoj bici sagrađen je 1951. godine i nalazi se u Baranji, na raskršću puteva Beli Manastir – Baranjsko Petrovo Selo – Bolman. Spomenik ima status nepokretnog kulturnog dobra od 1971. godine. Ispod spomenika nalazi se kosturnica, a na spomeniku obelisk s brončanom figurom koja predstavlja borca za slobodu, čiji je autor kipar Nikola Kečanin.

 Spomenik antifašističkim borcima Jugoslovenske armije (JA) poginulima u Bolmanskoj bici sagrađen je 1951. godine i nalazi se u Baranji, na raskršću puteva n7073001-spomenik bolmanskoj bitki-2013Beli Manastir – Baranjsko Petrovo Selo – Bolman. Spomenik ima status nepokretnog kulturnog dobra od 1971. godine. Ispod spomenika nalazi se kosturnica, a na spomeniku obelisk s brončanom figurom koja predstavlja borca za slobodu, čiji je autor kipar Nikola Kečanin.

Spomenik je podignut na poprištu velike bitke kod Bolmana, vođene za vrijeme Drugog svjetskog rata, u martu 1945. godine. Bitku je s fašističkim osvajačima vodila Treća armija JA u čijem su se sastavu borili Hrvati, Srbi, Mađari, Slovaci i Rusini.

Godine 1983, uoči četrdesete godišnjice Bolmanske bitke, spomenik je dodatno uređen te obložen granitnim pločama. Vandalski je oštećen 2001. godine i to tako što su krampom razbijene granitne ploče na postamentu i natpisne granitne ploče na obelisku, a vremenom je došlo do oštećenja betonske ograde i betonske podloge iznad kosturnice.

Nakon 56 godina postojanja našao se netko da sudi spomeniku. Brončani borac bio je visoko na obelisku i još bi mogao biti i opasan za rušitelja naoružanog krampom. Zato se rušitelj zadovoljio razbijanjem granitnih ploča na postamentu te onih s natpisima na obelisku, pri čemu se nije ograničio samo na onu ćiriličnu, možda je tu ploču samo prvu razbio, već je uništio sve četiri . I što reći na to? Možda onu poznatu “neočešljanu misao” Stanislava Ježija Leca: “Kada rušite spomenike, poštedite postolja. Uvijek mogu dobro poslužiti”. Ipak, u konkretnom slučaju možemo biti zadovoljni što taj bivši pionir nije imao na raspolaganju više od pionirskog alata.

n7073001-spomenik bolmanskoj bitki-2004Inicijativu da se spomenik obnovi pokrenuli su Zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista Osječko-baranjske županije na čelu s Nikolom Opačićem iz Belog Manastira i Općina Jagodnjak.

Općina Jagodnjak spomenik pokušava obnoviti još od 2002. godine. U tome joj pomaže Konzervatorski odjel u Osijeku. Putem prijavnica za programe zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara, koje svake godine raspisuje Ministarstvo kulture, 2009, 2012. i 2013. godine Općina Jagodnjak ušla je u Program financiranja zaštite kulturnih dobara, tako da je u avgustu 2012. urađen projekt uređenja spomenika, a projektant je bio Zdenko Pauk, ovlašteni arhitekt iz Osijeka.

Prema navedenom projektu, 2013. godine tvrtka Karat d.o.o. klesarstvo iz Piškorevaca postavila je postament te zamijenila oštećene i izlomljene granitne ploče te ponovo ispisala natpise na obelisku. Novac za radove osigurali su Ministarstvo kulture preko Programa financiranja zaštite kulturnih dobara za 2013. godinu te Općina Jagodnjak.

Obnova Spomenika ne bi bila uspješna da Općina Jagodnjak nije bila uporna u svojim nastojanjima da se on obnovi, ali i da nije imala pomoć Konzervatorskog odjela u Osijeku, koji djeluje u sklopu Uprave za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture. Posebno su bili dragocjeni savjeti i pomoć prof. Drage Kretića, višeg savjetnika za nepokretne spomenike kulture pri Konzervatorskom odjelu. Uređenje spomenika prema spomenutom projektu još nije završeno do kraja, ali ipak, i ovako uređen, spomenik bez stida može čekati 70. godišnjicu Bolmanske bitke. Čekati i nadati se da će je i –dočekati.

 

J. Nedić

Skip to content